Du betalar

Greker får 150 euro för att vaccinera sig

Publicerad 28 juni 2021 kl 16.51

Utrikes. Greklands premiärminister Kyriakos Mitsotakis lovar nu ungdomar i åldern 18 till 25 år att få 150 euro att spendera på resor och underhållning om de vaccinerar sig.

Dela artikeln

Under ett regeringsmöte på fredagen beskrev den grekiske ledaren pengarna som en "gåva av tacksamhet" till ungdomarna från skattebetalarna, rapporterar RT.

I praktiken finansieras gåvan dock av tyska och svenska skattebetalare snarare än grekiska. Detta sedan Moderaterna och KD något oväntat godkände EU:s så kallade Medelhavsfond tidigare i vår.

Bara 33 procent av den grekiska befolkningen har hittills varit villiga att vaccinera sig.


Nyheter från förstasidan

Danmark: Automatisk utvisning vid fängelse

S-regeringens nya besked. Svenska Tidögänget anklagas samtidigt för att bluffa om att utvisningar är "omöjliga".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

"Du är bokstavligen krigsförbrytare" – hårda attacken mot IDF-"svensken"

Jonathan Conricus sågad i hetsig debatt.. "Du hör hemma i högriskfängelse med en kosher-tvål i ett snöre i handen."0 

Trumps plan: Bomba fram regimskifte i Iran

Vill elda på nya våldsamma protester i landet.. Men både israeliska och arabiska företrädare varnar för att flyganfall kan slå fel.0 

Iran till Trump: "Vi kommer svara som aldrig förr"

Landets FN-delegation besvarar Trumps hot – med versaler.. Påminner om att USA brände 7 biljoner dollar och förlorade fler än 7.000 soldater i Afghanistan och Irak.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0