Fallet Zimmerman

Upploppen sprider sig i USA

Publicerad 16 juli 2013 kl 13.23

Utrikes.Demonstrationer i protest mot den friande domen där George Zimmerman stod åtalad för att ha mördat Trayvon Martin urartade i Los Angeles under måndagskvällen, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Hundratals personer som samlats runt om i Los Angeles gick vid 20-tiden lokal tid till attack mot polis och förbipasserande. Demonstranter ska ha plundrat affärer och krossat fönster. De försökte också spärra av vägar och attackerade bilar.

Bland annat attackerades två journalister från de lokala tv-kanalerna Kanal 2 och 9, varav den ena fick föras till sjukhus. Hittills har 13 personer gripits misstänkta för brott, av Los Angeles-polisen, som uppskattar av över hundra personer deltog i kravallerna. Också närliggande Oakland drabbades av våldsamma protester.

Los Angeles borgmästare Eric Garcetti säger, enligt La Times, att "en liten grupp utnyttjar situationen" och att folk har rätt att protestera mot domen, men att "folk också förtjänar att vara säkra på gatorna, till fots och i bil". Under tisdagen utlovar polisen hårdare tag mot eventuella våldsverkare.

I USA har det ofta förekommit oroligheter i samband med uppmärksammade rättegångar där rasfrågor har stått i centrum. I Florida dödades 18 personer i maj 1980 när upplopp bröt ut i svarta stadsdelar efter att fyra vita poliser frikänts från anklagelser om att ha slagit ihjäl en svart före detta marinkårssoldat som försökt undkomma polisen i en biljakt. Svarta amerikaner gick då ut på gatorna och brände bilar och angrep vita människor.

Liknande scener utspelade sig 1992 i de så kallade Rodney King-kravallerna som krävde över 50 människoliv och orsakade omfattande förödelse i Los Angeles.

Man är därför orolig för att liknande oroligheter ska bryta ut nu i samband med att rättegången mot Zimmerman avslutats.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Vet inget om frågan, som inte alls finns på agendan. Samtidigt rapporteras om uråldriga reningsverk och tiotusentals farliga ämnen i vattnet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Fritt fram för USA utvinna Grönlands råvaror utan ockupation

"Du behöver inte äga ön för att utvinna råvarorna". Danmark har länge försökt få utländska bolag att prospektera sällsynta jordartsmetaller på Grönland, utan resultat.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Fiskarsonen som tog strid för Frankrike. Han var Jean-Marie Le Pen.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0