Spänningarna i Europa

USA skickar 20 atombomber till Tyskland

Publicerad 22 september 2015 kl 11.11

Utrikes. USA planerar att placera 20 atombomber av typen B61-12 på det tyska försvarets flygbas i Büchel i Rheinland-Pfalz. Det rapporterar den tyska tv-kanalen ZDF.

Dela artikeln

ZDF kommer att granska USA:s planer i ett program som ska sändas på tisdagskvällen.

I sin reklam inför sändningen konstaterar kanalen att Tysklands förbundsdag redan år 2010 med klar majoritet röstade för att de amerikanska kärnvapnen skulle avlägsnas från Tysklands territorium. Detta blev dock aldrig av, och nu tänker man dessutom ersätta de befintliga bomberna med moderna och ännu kraftigare sådana.

Sedan tidigare finns 20 atombomber av typen B61 i Büchel. De nya bomberna är istället av typen B61-12, som har en sprängkraft som motsvarar 80 Hiroshima-bomber.

Thomas Hitschler vid det socialdemokratiska partiet SPD bekräftar de amerikanska planerna. Enligt honom tänker den federala regeringen öronmärka 112 miljoner euro för att utveckla flygbasen i Büchel.

Kristdemokratiska CDU:s före detta försvarspolitiska talesman Willy Wimmer är kritisk till beslutet att skicka nya kärnvapen till Tyskland. Han säger att det rör sig om "en medveten provokation riktad mot vår ryska granne", enligt ZDF.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 782321070


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 782321071


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

AFD drar iväg – nu överlägset störst

Krossar motståndet – har 27 procent.. Men de övriga partierna vägrar fortfarande ha något samröre alls med utmanaren.0 

Han är världens minst populära ledare

Friedrich Merz förtroendesiffror chockar.. Bara Macron kommer i närheten i internationell sammanställning.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0