Väktare får inte patrullera Kronogården – anses livsfarligt

Publicerad 14 december 2019 kl 13.01

Inrikes. Ordningsvakter och väktare stoppas nu från att patrullera i invandrartäta Kronogården i Trollhättan. Området anses ha blivit så farligt, uppger TTELA.

Dela artikeln

Det var i Kronogården som journalisten Joakim Lamotte tidigare i veckan blev brutalt attackerad, misshandlad, hotad och rånad av invandrare när han skulle göra ett livereportage om oroligheterna i stadsdelen.

Det hela skedde mitt framför ögonen på polisen, som inte stoppade invandrarna.

Detta har lett till en massiv kritik i sociala medier mot polisen, som anklagas för att ha givit upp sitt våldsmonopol till aggressiva invandrare.

Övriga medier har tonat ned det allvarliga överfallet, kallat händelsen för "stök", och regeringen har inte heller reagerat på attacken mot journalisten.

Samtidigt stoppas nu väktare och ordningsvakter från att patrullera området, där ”ungdomsgängen” på sistone också legat bakom flera kravaller, bilbränder och attacker mot poliser.

Det är det regionala skyddsombudet som fattat beslut, i enlighet med arbetsmiljölagen.

Enligt TTELA beror det på att Kronogården anses vara förenat med en allvarlig fara för liv och hälsa för vakterna.

– Jag har full förståelse för att vaktbolaget väljer att göra så här, säger Kristina Hedman, säkerhetschef vid Trollhättans stad, till tidningen.

Stoppet, som började den 12 december, gäller mellan klockan 18-03 på kvällarna och nätterna. Beslutet gäller till den 24 januari nästa år.


Nyheter från förstasidan

Här lär sig Luna gå igen – tre år efter Abushis bestialiska våldtäkt

Kämpar på – med svåra hjärnskador. Tre år efter Abushi Kamals bestialiska överfall är Luna 12 år och försöker fortfarande lära sig gå.0 

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nedslående beskedet från Lytens vd. "Jag har redan bett våra samarbetspartners att titta på detta."0 Plus

Mer från Inrikes

Nazistisk granskning kan avslöja frimurarna

Forskare: "Kan finnas hemligheter".. Nu går de igenom handlingarna från tredje riket på nytt.0 

Toppglobalist tar över på World Economic Forum

BlackRocks vd kliver fram.. Ska ratta organisationen som samlar och koordinerar politiker västvärlden över.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0