Almedalen 2017
Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt.

Vänsterpartiet kan bojkotta Almedalen

Publicerad 22 juni 2017 kl 12.17

Inrikes. Vänsterpartiet kan göra gemensam sak med Feministiskt initiativ och bojkotta hela Almedalen. Trycket inom partiet är stort, rapporterar Ekot. I eftermiddag ska partiledningen diskutera frågan.

Dela artikeln

Tidigare har Rossana Dinamarca, riksdagsledamot för Vänsterpartiet, meddelat att hon bojkottar årets politikervecka i Almedalen på Gotland. Detsamma gäller hela Feministiskt initiativ.

Nu meddelar även Vänsterpartiets riksdagsledamöter Emma Wallrup och Daniel Riazat att de bojkottar Almedalen.

Orsaken är alltså att den nationalsocialistiska organisationen Nordiska Motståndsrörelsen kommer vara på plats.

– Det är ett ställningstagande från min sida för att jag inte vill normalisera att nazistiska krafter får tillstånd att vara med på en vecka som sägs vara folkets politikervecka, säger Daniel Riazat till Ekot.

Enligt Ekots källor finns det ett starkt tryck inom Vänsterpartiet att hela partiet, inklusive partiledaren Jonas Sjöstedt, ska bojkotta veckan.

Partiledningen kommer diskutera frågan under torsdagseftermiddagen.

Om partiet väljer att bojkotta Almedalen blir det en unik situation för politikerveckans arrangörer att hantera.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 796976392


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0