Estoniakatastrofen
Håkan Svenneling (V).

V: Stoppa regeringens möjlighet att täcka över Estonia med betong

Publicerad 12 april 2021 kl 14.34

Inrikes. Vänsterpartiet tar nu strid mot ett politiskt beslut från 90-talet som gör det möjligt att låta täcka Estonias vrak med ett betongskal så att det blir omöjligt att utreda hur fartyget egentligen förliste. Det rapporterar Ekot.

Dela artikeln

Regeringens nya förslag i riksdagen går ut på att ändra gravfridslagen så att det blir tillåtet med dykning för att utreda haveriorsaken.

Lagen lämnar dock fortfarande även en öppning för att övertäcka vraket med till exempel ett betongskal, något som regeringen ville göra efter den mystiska förlisningen på 1990-talet. Politikernas plan från 1995 grusades dock den gången av tekniska skäl. De hade redan hunnit släppa ner stora mängder sten och grus runt vraket innan projektet fick avbrytas.

I försvarsutskottet försöker V nu samla en majoritet för att uppmana regeringen att utreda att ta bort möjligheten att täcka över vraket.

– Vi tycker att det är dags att ta bort den möjligheten, att det inte är aktuellt och att en eventuell oro som människor kan känna för att Estonia skulle bli övertäckt tas bort politiskt genom att det stryks ur lagstiftningen, säger Håkan Svenneling, V:s talesperson i utrikesfrågor, till Ekot.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0