BLM nomineras till Nobels fredspris

Publicerad 30 januari 2021 kl 09.46

Utrikes. Vänsterextrema Black lives matter har nominerats till Nobels fredspris 2021. Detta av en norsk vänsterpolitiker som hyllar gruppens globala genomslag, uppger The Guardian.

Dela artikeln

Den vänsterextrema organisationen Black lives matter har nu nominerats till Nobels fredspris.

Gruppen, som låg bakom förra årets massiva raskravaller i USA, har nominerats av den norske vänsterpolitikern Petter Eide.

Eide lyfter fram organisationens internationella genomslag.

"De har ökat det globala medvetandet om raslig orättvisa", påstår den norske politikern.

"En av de viktigaste utmaningarna i Amerika, men också i Europa och Asien, är ökade konflikter på grund av ojämlikhet", fortsätter han.

Black lives matter, som är en marxistisk organisation, har ledare som bland annat påstått att vita är "undermänniskor". Deras anhängare har hyllat mord på vita och brutalt misshandlat vita amerikaner. 

I samband med deras demonstration i Göteborg ropades "Alla snutar är svin", butiker vandaliserades och sten kastades mot polisen.

I augusti hyllade man mordet på en Trumpanhängare i Portland.

"Black Lives Matter har blivit den rousseauiska lynchmobben i vår tid. Genom att inte veta någonting och vägra veta någonting om sin egen och andras historia är BLM den farligaste formen av totalitarism, som snabbt reducerar sig till nästa form av stalinism och islamism", skrev Alexander Bard i ett kritiskt inlägg på Twitter förra sommaren.

Bara i Minneapolis förstördes 700 byggnader under kravallerna i USA.

Idag lördag tilldelas BLM även Olof Palmepriset.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0