Gruppvåldtäkten i Visby

Våldtäktsmännens identitet hemlighålls

Publicerad 3 oktober 2016 kl 10.34
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Fem män har anhållits av åklagare misstänkta för gruppvåldtäkten i Visby natten mellan lördagen och söndagen.

Dela artikeln

De fem männens identitet har emellertid hemlig­stämplats med stöd i den nya lag som tidigare i år röstades igenom med acklamation i riksdagen.

Ny lag ska skydda framtida Ikea-mördare

Polisens stationsbefäl i Visby Thomas Rasch har när Fria Tider pratar med honom ingen mer information i ärendet. Istället hänvisar han till Ayman Aboulaich som är gruppchef för polisens utredare.

Fria Tider har sökt Aboulaich, men han har inte gått att nå.

På den adress som pekats ut som brottsplats är två män folkbokförda. Båda är män med utom­europeisk invandrar­bakgrund. Den ena av dem en asylsökare från Syrien som kom till Sverige 2014.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1016599670


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1016599671


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Oroväckande teori eller högerextremt trams? Jonas De Geer frågar sig om det trots allt finns grund för uppgifterna om Brigitte Macron.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0