Gruppvåldtäkten i Visby

Våldtäktsmännens identitet hemlighålls

Publicerad 3 oktober 2016 kl 10.34
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Fem män har anhållits av åklagare misstänkta för gruppvåldtäkten i Visby natten mellan lördagen och söndagen.

Dela artikeln

De fem männens identitet har emellertid hemlig­stämplats med stöd i den nya lag som tidigare i år röstades igenom med acklamation i riksdagen.

Ny lag ska skydda framtida Ikea-mördare

Polisens stationsbefäl i Visby Thomas Rasch har när Fria Tider pratar med honom ingen mer information i ärendet. Istället hänvisar han till Ayman Aboulaich som är gruppchef för polisens utredare.

Fria Tider har sökt Aboulaich, men han har inte gått att nå.

På den adress som pekats ut som brottsplats är två män folkbokförda. Båda är män med utom­europeisk invandrar­bakgrund. Den ena av dem en asylsökare från Syrien som kom till Sverige 2014.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0