Luigi Brugnaro.

Venedigs borgmästare: "Ropar du Allahu Akbar så skjuter vi dig!"

Publicerad 25 augusti 2017 kl 17.11

Utrikes. Venedigs borgmästare Luigi Brugnaro har beordrat stadens poliser att skjuta alla som ropar "Allahu Akbar", rapporterar brittiska Mirror.
– De vill ju komma till Allah, så vi kommer skicka dit dem direkt, förklarar han.

Dela artikeln

Det är efter det fruktansvärda islamistiska terrordådet i Barcelona förra veckan, där 14 personer dödades och 130 skadades, som Venedigs borgmästare Luigi Brugnaro nu försäkrar att hans stad är mycket säkrare.

I Venedig kommer vem som helst som skriker "Allahu Akbar" ("Gud är större") att skjutas ihjäl.

Hellre det än att riskera ett terrordåd, är tanken.

– Om någon springer in på St. Markustorget skrikandes "Allahu Akbar" så kommer vi att skjuta ned honom, säger Brugnaro i ett uttalande.

Enligt Luigi Brugnaro har han beordrat Venedigs poliser att öppna eld mot alla som använder det muslimska stridsropet. Ropet, som numera är "oacceptabelt" i Venedig, tycks alltid skrikas av gärningsmännen i samband med islamistiska terrorattentat.

Även under terrorattacken i Åbo ska det ha använts, enligt flera vittnen.

– De vill ju komma till Allah, men vi kommer att skicka dem till Allah redan innan de hinner göra någon skada, säger Luigi Brugnaro.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nu sätts omfattande planen i verket. Bångstyriga länder ska köras över och EU:s makt stärkas kraftigt.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här skjuter polisen enbenta kvinnan i benet

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Trumps toppfinansiär vägrade sätta USA före Israel

Bisarra utspelet under ceremonin.. Miriam Adelson gav Trump 100 miljoner dollar för att vara Israels bästa vän.0 

Erdogan vägrade landa i Egypten om Netanyahu kom dit

Ringde och förvarnade från luften.. Världsledarna samlas på Gazatoppmöte i Sharm el-Sheikh – men Netanyahu stannar hemma.0 

Ukraina får luftvärn för konfiskerade ryska pengar

Rheinmetall skickar drönardödaren Skyranger 35 – för miljardbelopp.. Finansieras av ett hemligt EU-land "med intäkter från frysta ryska tillgångar".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0