Våldtäkten i Uppsala

Överfallsvåldtäktsman slipper både fängelse och utvisning

Publicerad 29 augusti 2015 kl 11.18

Inrikes. Den 22-årige somalier som överföll och våldtog en ung svensk kvinna i Uppsala i våras döms till rättspsykiatrisk vård. Han slipper därmed både fängelse och utvisning från Sverige.

Dela artikeln

Den humana domen innebär att somaliern teoretiskt sett kan vara på fri fot redan imorgon.

Överfallet ägde rum mot en ung kvinna som var på väg hem på Norrtäljegatan i Uppsala när hon plötsligt blev överfallen av somaliern som drog omkull och våldtog henne.

– Vill du leva eller dö? frågade somaliern, enligt åtalet, upprepade gånger medan han våldtog sitt offer.

Boende intill hörde kvinnans skrik och när mannen upptäckte att han var iakttagen sprang från platsen med kvinnans telefon. En stund senare greps somaliern av polis med telefonen på sig.

Mannen är sedan tidigare dömd för en lång rad brott, bland annat misshandel, våld mot tjänsteman och sexuellt ofredande.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Polisen: Trippelmordet en "isolerad händelse" – får kritik

Uttalandet om ännu ett gängmord väcker ilska internt.. "Skjutningen på skolan i Örebro är en isolerad händelse, detta är det inte".0 

Majbrasan inte enda hotet mot igelkotten

Årets värsta kväll – för vissa.. Så undviker du att utsätta rödlistade lilla djuret för en plågsam död.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0