Coronavaccin

Afrikaner ratar Astra Zeneca-doser

Publicerad 17 maj 2021 kl 15.14

Utrikes. Invånarna i Kongo-Kinshasa ville inte ha de överblivna vaccindoserna från Astra Zeneca – så nästan alla skickas vidare, rapporterar TT.

Dela artikeln

I början av maj kom beskedet att Sverige skulle "skänka" en miljon doser av Astra Zenecas skandalvaccin till det internationella samarbetet Covax.

Covax är ett internationellat initiativ för att leverera coronavaccin till u-länder utan kostnad.

Nyligen levererade Covax 1,7 miljoner Astra Zeneca-doser till Kongo-Kinshasa. Men på grund av rädsla för bieffekter var viljan att ta vaccinet låg, och 1,3 miljoner doser skickades därför omedelbart vidare till andra länder.

– De första doserna levererades i mars då det var mycket snack om risken för biverkningar och många länder hade precis stoppat eller pausat användningen av Astras vaccin, säger Joachim Beijmo, biståndsråd på Sveriges ambassad i Kongo-Kinshasa, till TT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 170741210


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus