"Tips till alla familjer som närvarar på vår valupptakt på lördag. Ha noga uppsikt över era barn när ni rör er förbi Pridetåget. Skydda dem mot hbtq-lobbyn och den vulgära sexualiseringen av barn”, skriver AFS på Twitter under måndagen.
Att partiets valupptakt hålls i anslutning till gayparaden kritiseras av vänsteraktivister.
Lisa Palm, kommunpolitiker för Feministiskt initiativ i Stockholms stad, twittrar:
"Åt helvete. Alternativ för Sverige får alltså tillstånd till en 'valupptakt' precis där Pridetåget startar på lördag. Efter tidigare attacker från fascister känns det ju väldigt tryggt nu. De hade inte behövt få tillstånd 6 augusti. Samma dag som Pride. Vid Pride."
Trifa Shakely, förbundsordförande för RFSL, är också kritisk till att AFS tillåts ha sin valupptakt på platsen.
– Att de har gett högerextrema tillstånd så nära Prideparaden är vi så klart kritiska till. Dels att de får tillstånd och dels att placera det i stan. Det finns andra platser som inte påverkar vår säkerhet. Detta har vi framfört till polisen också, säger hon till Aftonbladet.
I ett inlägg på Facebook framhåller partiet dock att det är Pride som har "förlagt sin start bredvid vår valupptakt".
– Om de har problem med att vi har ett grundlagsskyddat möte i närheten, så får de starta från något annat ställe, säger AFS-ledaren Gustav Kasselstrand.