Omstridda SAS-filmen
Aftonbladets ledarskribent Jenny Wennberg.

Aftonbladet: De som blir arga på SAS är troll som "springer Putins ärenden"

Publicerad 12 februari 2020 kl 20.47

Media. Kritikstormen mot SAS anti-skandinaviska reklamfilm skylls i svensk media på Ryssland och nazister. Aftonbladet anklagar i en ledarartikel dem som är upprörda över filmen för att vara "troll" som "står redo att springa Putins ärenden".

Dela artikeln

Statligt ägda SAS kampanjfilm, som går ut på att det inte finns någon skandinavisk kultur utan att allt bara är "kopierat", fortsätter att väcka heta känslor.

Som en panikåtgärd valde flygbolaget under natten att ta ner videoklippet från Youtube. På onsdagen kom dock videon upp igen – och i skrivande stund har den fått över 35.000 "tummen ner"-markeringar.

I svensk media avfärdas dock kritikstormen som en konspiration. Aftonbladets Jenny Wennberg skriver exempelvis en ledarartikel med rubriken "Riktiga Sverigevänner springer inte Putins ärenden".

Enligt Wennberg är de många upprörda personerna bara "nyttiga idioter" som "göder antisvenska intressen i Ryssland".

"Att det finns svenska aktörer som springer ärenden för främmande makt är väldigt oroande. Lika oroande är svenskarnas naivitet inför hur vårt eget agerande i sociala medier spelar en roll i påverkanskampanjer mot Sverige", står det i ledarartikeln.

Även andra tidningar har fört fram konspirationsteorier om kritiken mot SAS. Dagens Nyheter skriver på nyhetsplats att SAS plockade bort filmen "efter kritik från bland annat SD:s partisekreterare Richard Jomshof och nazistiska Nordfront". Expressen har tagit hjälp av en "researcher" för att identifiera den "ryska kopplingen" i drevet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 58347445


Varnish cache server

Mer från Media

Straffades för "politiska" inlägg – lämnar SR för 100%

Mårten Arndtzén hoppar av public service – efter över 30 år.. Går till borgerlig tv-satsning efter att ha tvingats bort som programledare för Kulturnytt.0 

Expressen vägrade publicera Forssells replik – här är den

Regeringen anklagas för att "ta bort utlänningars rättigheter".. Men när migrationsministern ville påpeka fel i texten blev det nej från den liberala tidningen.0 

Sossetidningens vd plågade hästen Doris till döds – döms till dagsböter

Djuret utsattes för utdraget lidande, enligt domen.. "Kvinnliga Näthatsgranskaren" får fortsätta driva Haparandabladet trots djurplågeriet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0