Aftonbladets stora scoop går ut på att en icke identifierad medarbetare i Sverigedemokraternas tv-team i Lund år 2010 fångades på film när han sade "neger".
Kvällstidningen har kommit över hundratals timmar av råmaterial från partiets tv-kanal SD-TV. I det materialet har man sedan vaskat fram en filmsekvens på några sekunder som visar hur några sverigedemokrater åker runt i en förort till Göteborg för att filma.
– Där fick jag en neger, säger personen som håller i kameran, och som också använder sig av uttrycken "somaliagubbar" och "somaliakärringar".
En av dem som satt i bilen när den okände medarbetaren uttryckte sig så är Hans-Olof Andersson, som är ordförande för SD i Lund. Aftonbladets reporter Erik Wiman försökte först att konfrontera Andersson med ett kamerateam i hans privata bostad, utan att lyckas. Han får sedan en kommentar från politikern via telefon.
– Det är omöjligt för mig att många år efteråt kunna redogöra precis hur vårt interna arbete var upplagt. Det här är helt meningslöst, säger en märkbart irriterad Hans-Olof Andersson till reportern.
Aftonbladet har sedan länge haft svårigheter med att göra lika bra granskningar av SD som konkurrenten Expressen, som köper sitt material direkt från kriminella vänsterextrema nätverk som Researchgruppen. Flera av Aftonbladets så kallade avslöjanden om partiet har senare visar sig vara halmgubbar eller regelrätta bluffar, exempelvis anklagelsen om att partiet skulle ha lurat till sig bidrag via sitt kvinnoförbund.