Illegal invandring

Båt med 170 illegala sjönk

Publicerad 23 augusti 2014 kl 18.13

Utrikes. En båt med 170 illegala invandrare från Afrika som var på väg att tränga in i Europa har sjunkit utanför Libyens kust.

Dela artikeln

Olyckan inträffade i hårt väder i går kväll och den libyska kustbevakningen ska hittills ha räddat 17 människor.

Just nu pågår sökandet efter överlevande, rapporterar Ekot.

Hittills i år har fler än 100.000 människor, de flesta från Afrika, Syrien och Afghanistan tagit sig till Italien illegalt i hopp om ett bättre liv, inte sällan med hjälp av bidrag, i Europa.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Estoniakatastrofen

"Inte sant, dumheter." Svenska tidningen stämplas som fake news-källa.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD backar – vill nu sänka kraven för invandrare

Efter L-ministerns utspel. SD öppnar för att öka invandringen – med hänvisning till "samhällsintresset".0 

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0