Illegal invandring

Allt fler invandrare vägrar låta sig utvisas

Publicerad 3 maj 2015 kl 17.14

Inrikes. En allt större andel av invandrarna vägrar gå med på att utvisas ur Sverige efter att ha fått sin asylansökan avslagen, rapporterar TT.

Dela artikeln

Många väljer istället att stanna kvar i Sverige som illegala invandrare. Förra året fick polisen 11.112 sådana ärenden på sitt bord där Migrationsverket bad om hjälp att få ut bångstyriga illegaler ur landet.

Anledningen är ett kryphål i regelverket som gör att asylärenden preskriberas efter 18 månader. Det gör att illegalerna kan ansöka om asyl på nytt i Sverige om de lyckas hålla sig undan myndigheterna så länge.

På gränspolisen är man kritisk till att man inte har fler befogenheter att få ut de illegala invandrarna och att andra myndigheter har så pass dålig koll på vilka de släpper in i landet.

– Vi saknar en hel del verktyg. För det första så anser jag att vi skulle behöva ställa hårdare krav på att identiteten är fastställd innan man prövar ärendet och att Sverige har överenskommelser med respektive land att de ska ta tillbaka sina medborgare, säger Per-Uno Johansson som är tillförordnad sektionschef på gränspolisen i Stockholm.

Även om många asylsökare bryter mot de svenska lagarna, så är det inte alla som gör det. Förra året var det 7599 asylsökare som frivilligt återvände hem igen till sina hemländer efter att ha fått sin asylansökan avslagen.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Majbrasan inte enda hotet mot igelkotten

Årets värsta kväll – för vissa.. Så undviker du att utsätta rödlistade lilla djuret för en plågsam död.0 

SD och regeringen: Avlyssna barn utan brottsmisstanke

Tar nya kliv mot polisstat.. "Verkligheten har fört oss till en punkt där vi måste ta till kraftfulla åtgärder."0 

DO röjde hundratals anmälares uppgifter

Myndighetens webbformulär läckte.. Tvingas betala 100.000 kronor efter att känsliga uppgifter om entnicitet och sexuell läggning hamnat på vift.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0