Bilbränder i Sverige
Arkivbild.

Bilar brann i Eskilstuna och Kristianstad

Publicerad 22 maj 2017 kl 10.44
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Bilar brann i Eskilstuna i Södermanland och Kristianstad i Skåne natten till måndagen, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Vid halv tolv-tiden brann en bil i Fröslunda i Eskilstuna och strax efter midnatt brann en annan bil i Årby. Båda händelserna rubriceras skadegörelse genom brand.

Vid fyratiden på natten brann en bil på Tvedegårdsvägen i Kristianstad i Skåne. Även den händelsen rubriceras som skadegörelse genom brand.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0