Mordet på Adriana

Boende flyr Norsborg efter mordet

Publicerad 9 augusti 2020 kl 14.41

Inrikes. Boende i utsatta Norsborg i Stockholm har fått nog av kriminaliteten och planerar att flytta efter mordet på 12-åriga Adriana, uppger en polis för SVT Nyheter.

Dela artikeln

– Alla jag pratar med är berörda av vad som har hänt. Jag träffar många människor som är uppgivna och det här är inte hållbart. Många tycker att det här var droppen och jag pratar med flera som tänker flytta härifrån, de tycker inte att det är säkert bo i Norsborg, säger polisen Martin Lazar till SVT Nyheter.

Enligt Lazar har situationen i Norsborg blivit mer spänd under coronaepidemin, då tillgången till narkotika minskat och polisen lagt mer resurser på att bekämpa kriminella gäng.

– De kriminella gängen har lite för många konflikter just nu i samhället. Dels har de interna konflikter med varandra och så externa konflikter med andra gäng. Sedan är deras största fiende myndigheterna som samverkar för att få tag i dem. Detta gör att det är väldigt trångt på gatorna för kriminella, säger han.

Efter det uppmärksammade mordet på 12-åriga Adriana anser Martin Lazar att polisen behöver "bättre verktyg så att vi sätter dit gärningspersonerna och få mer resurser så att vi kan jobba trygghetsskapande på gatorna".

Lazar fick själv hård kritik tidigare i veckan när han i en debattartikel i Expressen apropå mordet på 12-åringen påstod att de kriminella förövarna också är offer.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 657119883


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 657119884


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus