Carl Bildt: Sätt munkavle på Tegnell

Publicerad 10 maj 2020 kl 18.52

Inrikes. Regeringen bör ryta ifrån mot sin statsepidemiolog Anders Tegnell och säga åt honom att sluta kritisera andra länders corona­strategier. Det säger den tidigare statsministern Carl Bildt (M) i till Svenska Dagbladet.

Dela artikeln

"Regeringen borde nog med viss skärpa säga åt Tegnell att upphöra med att recensera och kritisera andra länder", skrev Carl Bildt på Twitter för en vecka sedan.

Detta efter att den svenska statsepidemiologen återigen gått ut och kritiserat andra länder för att de "tagit i för hårt med restriktionerna" under coronakrisen.

I en intervju med SvD utvecklar Bildt nu sitt resonemang. Han säger att man inte ska sätta sig på höga hästar under krisen och uppger att han befarar att den svenska linjen uppfattas som arrogant av omvärlden.

SvD skriver att Bildt anser att regeringen borde "belägga statsepidemiologen med en sorts munkavle".

Carl Bildt, som är globalist, är också kritisk till att EU-flaggorna har plockats bort från regeringarnas presskonferenser och att man nu bara använder sig av den svenska flaggan. "Sådant där noteras", säger han till SvD.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 554348471


Varnish cache server

Mer från Inrikes

SD:s valfinal: "Jag vill suga k*k"

"Hur mycket har SD betalat för detta?". Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Miljöpartiet vill ha nytt kvittningssystem – som stänger ute SD

"Vi har inget förtroende för SD.". Annika Hirvonen (MP) försöker nu snabbt få nytt system på plats i riksdagen.0 

Ali Namdar, 21, häktad efter pojkarnas granatattack

Foxtrot-toppen gripen i Marocko.. Åklagaren: "De här barnen är förbrukningsvaror."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0