Sofia Reideborn t.v.

Damhockeyn kollapsar – för många lesbiska relationer

Publicerad 14 juli 2020 kl 10.27

Inrikes. Lesbiska relationer är så vanliga i svensk damhockey att relationerna förstör sporten. Det blir så mycket drama. Det säger ishockeymålvakten Sofia Reideborn, som lämnar sitt lag SDE sedan hon utpekats som "homofob", uppger SVT Sport.

Dela artikeln

Det är ishockeymålvakten Sofia Reideborn som nu lämnar SDHL-klubben SDE sedan hon anklagats för homofobi.

I damhockeyligans egen podcast berättade hon hur de många lesbiska relationerna som finns i hennes lag förstör sporten.

Upprörda lagkamrater kontaktade då ledningen och Reideborn anklagades för homofobi.

Men det är inte homosexualiteten i sig hon bryr sig om, utan hur relationerna påverkar laget. Det blir kaos.

– SDE gjorde det bra den gångna säsongen men min mening är att vi ändå inte nådde upp till våra fulla potential eftersom det var så många kärleksrelationer och så otroligt mycket drama inom laget. Då blir relationerna ett problem, säger hon till SVT Sport.

Vidare säger 21-åringen att det ska bli skönt att slippa allt som har med svensk damhockey att göra. Det är nämligen "ingen rolig värld att vara i" om man inte delar massans åsikt, påpekar hon.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nu sätts omfattande planen i verket. Bångstyriga länder ska köras över och EU:s makt stärkas kraftigt.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Kryptokung hittad död i sin Lamborghini efter marknadskrasch

Beskrev ekonomiska problem – påträffades skjuten i huvudet.. Trumps tullhot utlöste kryptokaos: 400 miljarder dollar utraderades på ett dygn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0