DO förlorar zigenarmål

Publicerad 19 mars 2020 kl 06.13

Inrikes. Zigenarfamiljen hävdade att personalen i en leksaksbutik i Linköping följde efter dem när de var inne för att "handla" leksaker där. Trots att det inte fanns några bevis för zigenarnas påståenden stämde DO butiken – och förlorar nu i Göte hovrätt.

Dela artikeln

Göta hovrätt konstaterar att ord står mot ord beträffande frågan om butikspersonalen i en leksaksbutik i Linköping följde efter zigenarfamiljen, skriver DO i ett pressmeddelande.

Händelsen inträffade i Linköping i juni 2017. Enligt familjen hade de varit inne i en av två till varandra intilliggande butiker med samma ägare, och upptäckte redan då att personalen övervakade dem. När de sedan gick vidare till den andra butiken upplevde de att två personer ur personalen från den första butiken följde efter dem.

Zigenarpappan bad personalen att sluta, men fick bland annat till svar att butikspersonalen kunde ringa till Securitas och låta väktare följa efter familjen i stället, och att det var helt upp till personalen att bestämma vem som skulle få handla där, enligt zigenarna.

Butiken har å sin sida hävdat att pappan oprovocerat uppträdde aggressivt och att personalen innan dess inte hade lagt märke till familjen. Delar av händelsen har videofilmats av pappan men enligt hovrätten ger filmsekvensen inte stöd för att bevisa att familjen har förföljts i butiken.

DO ska nu ersätta bolaget för rättegångskostnaderna i tingsrätt och hovrätt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 438337390


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Svensk trend: Politikerna tar sommarlov även under valår

Syns inte till – har semester.. "Politikerna är så slappa att de till och med har flyttat Almedalsveckan till juni".0 

Volvo V70 från 2005 utklassar nya bilar i säkerhetstest

Pekskärm- och app-bilar en trafikfara.. Gamla Volvon utklassar bilarna som kräver pillande i menysystem vid ratten.0 

Katja Nyberg hoppar av Widdings parti

Vildens nya drag.. Tar tillbaka kandidatur för Ambition Sverige.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0