Dom: NMR-medlemmar har rätt äga vapen

Publicerad 29 juni 2021 kl 14.12

Inrikes. Ett vapentillstånd kan inte återkallas enbart på grund av en persons engagemang i en våldsbejakande organisation. Det fastslår Högsta förvaltningsdomstolen i en ny dom.

Dela artikeln

Polismyndigheten beslutade att återkalla en vapeninnehavares skjutvapen. Detta med motiveringen att mannen var olämplig att inneha skjutvapen eftersom han var aktiv medlem i Nordiska motståndsrörelsen, NMR.

Polisen hänvisade till att flera av NMR:s medlemmar dömts och misstänkts för grova och ideologiskt motiverade våldsbrott, att organisationen framhäver rätten till självförsvar och att det inom NMR finns "en fascination för skjutvapen". Polismyndigheten ansåg att det i den miljön inte går att utesluta att personens vapen kan komma att användas i kriminella sammanhang.

Men detta argument köper inte Högsta förvaltningsdomstolen.

"Eftersom det i målet inte gjorts gällande att vapeninnehavaren gjort sig skyldig till någon brottslighet eller att det finns en risk för att han personligen kommer att missbruka sina vapen samt då det inte heller har förts fram några konkreta omständigheter som talar för att hans engagemang i organisationen innebär en risk att han skulle förlora kontrollen över sina vapen finns inte förutsättningar för att återkalla vapeninnehavarens tillstånd att inneha vapen", skriver domstolen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

UD kallade upp Israels ambassadör: "Oacceptabelt"

Markerade mot situationen i Gaza.. ”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0