Kriget mot Parler

Domare vägrar återställa Parler

Publicerad 23 januari 2021 kl 11.00

Utrikes. Den federala domaren Barbara Rothstein avvisar nu Parles krav på att företagets mikroblogg ska återställas, rapporterar NPR. Parler kommer överklaga.

Dela artikeln

Det är nu ett par veckor sedan Amazon stängde ned Parlers hundratals servrar. Sedan dess har tjänsten inte fungerat.

Parler stämde Amazon och krävde att få upp sin plattform igen.

Men Parler ser inte ut att få någon hjälp av rättssystemet.

Den federala domaren Barbara Rothstein tar nu Amazons sida och vägrar återställa plattformen.

"Domstolen avvisar alla påståenden om att allmänintresset kräver att [Amazon Web Services] ska stå värd för de uppviglande yttranden som förekommer från några av Parlers användare. På det här stadiet, och i ljuset av vad som framkommit hittills, talar vare sig en avvägning av allmänna eller enskilda intressen för att ett föreläggande bör utfärdas i målet", förklarar Rothstein.

Domaren hävdar också att det är Parler som brutit avtalet med Amazon, inte tvärtom. Hon hänvisar till "stormningen" av Kapitolium i Washington.

"Den händelsen var en tragisk påminnelse om att uppviglande retorik – på ett snabbare och enklare sätt än många av oss hade hoppats – kan förvandla en laglig protest till ett våldsamt uppror", fortsätter hon.

Men Parler väntas överklaga beslutet.

– Vi är fortfarande övertygade om att vi i slutändan kommer att segra, säger Jeffrey Wernick på Parler enligt NPR.


Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Tvingas stänga kommentarsfältet. "Valet att bära slöja har varit det bästa i mitt liv."0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0