Brandkaoset i Eskilstuna
Jimmy Jansson (S).

Efter bilbränderna: Kommuntopp uppmanar föräldrar anmäla sina barn

Publicerad 17 maj 2021 kl 14.00

Inrikes. Ett mycket stort antal bilbränder och andra brandattacker skakade Eskilstuna i natt. Kommunalrådet Jimmy Jansson (S) uppmanar nu Eskilstunabor att polisanmäla barn, syskon eller klasskamrater som inte kan förklara var de var.

Dela artikeln

Bara under söndagskvällen och natten utbröt ungefär 20 bränder i Eskilstuna, de flesta bilbränder. Dessutom attackerades polishuset med brinnande föremål.

Polisens teori är att bränderna är en reaktion på att en grovt kriminell har häktats.

"Det hjälper väl inte att svära. Men det som ett antal individer utsatt Eskilstuna, eskilstunabor, polisen och räddningstjänsten för inatt saknar motstycke och det finns inte kraftuttryck nog att ta till", skriver kommunalrådet Jimmy Jansson (S) på Facebook.

Han uppmanar Eskilstunabor att "fundera över vart deras ungdom, syskon eller klasskamrat var igår kväll".

"Om den inte var hemma utan bra förklaring är kanske det enda rimliga en polisanmälan", fortsätter han.

Jimmy Jansson konstaterar att det troligtvis inte var "någon 35 årig tvåbarnsförälder som ska upp och jobba på måndagen som har ägnat sig åt detta 22:00 och framåt en söndagskväll".

"Troligtvis är det någon yngre. Någon som borde sova för att klara skolan? Om den går där. Inte vara ute 22:00 en söndagskväll när allt är stängt åtminstone. Om inte annat är detta så omfattande att det omöjligt går att hålla hemligt. Hör du saker. Tipsa och anmäl. Någon måste undra vart någon är ikväll. Om man kommer hem och stinker bensin kan det ju vara en signal..."


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jan Björklund blir riksmarskalk

Tidigare L-ledaren utses till hovets högste tjänsteman.. "Jag är mycket hedrad över förtroendet från Kungen."0 

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0