Korankravallerna

Efter kravallerna: "Kan vi ens klandra dem?"

Publicerad 24 april 2022 kl 11.43

Inrikes. Efter korankravallerna i Sverige frågar sig högerdebattören Eva Vlaardingerbroek i Fox News om man ens kan klandra tredje världen-invandrarna för hur de beter sig. Enligt henne är det våra egna vänsterliberala eliter som medvetet har skapat situationen.

Dela artikeln

Den amerikanska programledaren Tucker Carlson tog häromdagen upp de brutala kravaller som skakade svenska städer under påskhelgen.

Carlson frågade sig hur det kan komma att Sverige, som tidigare internationellt förknippades med "Abba, Lappland och tristess", nu slits isär av våldsamma upplopp.

För att svara på den frågan hade han bjudit in den nederländska juristen Eva Vlaardingerbroek, som förra året bodde i Sverige och arbetade på Sverigedemokraternas Youtubekanal Riks.

Vlaardingerbroek konstaterade att Sverige, som tidigare var tryggt, "har förvandlats till ett väldigt farligt land, som ett direkt resultat av massinvandring".

– Budskapet är väldigt tydligt här: Bränner ni vår koran så bränner vi era städer, säger hon till Tucker Carlson.

Folk som kommer från dessa "radikalt annorlunda kulturer" har väldigt lite respekt för svensk kultur och för västvärlden i allmänhet, fortsätter Eva Vlaardingerbroek.

– Och i det här läget undrar jag: Kan vi ens klandra dem för det? Hur många västerlänningar respekterar ens sig själva? Hur många av oss vet ens längre vad västvärlden går ut på och vad vi står för? Det känns som om det enda vi längre står för är att byta kön på våra barn och lägga upp ukrainska flaggor i våra profilbilder på sociala medier.

Det är inte invandrarna själva som bär skulden för den situation som uppstått, enligt Eva Vlaardingerbroek.

– Jag lägger skulden på de vänsterliberala eliter som har tillåtit att allt detta skett. Allt det här är en del av deras plan på att förstöra vår samhällsstruktur, och förstöra vår identitet och vårt samhälle. Och massinvandring är helt enkelt ett väldigt bra medel för att uppnå det målet, säger hon.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 426325020


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Efter Tidöbluffen: SD lovar "systemkritik på riktigt"

Löftet: Snabba resultat – efter valet.. "Vi ska vara lite systemkritiska på riktigt för en gångs skull".0 

Återvandringshubbar i tredje världen nytt EU-vapen mot illegal invandring

Förslaget godkänt till sist.. EU-parlamentet röstade med klar majoritet för att gå vidare, trots motstånd från vissa partigrupper.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0