Bolaget under en konsert.

"Epadunk" utmanar hiphopen i Sverige

Publicerad 2 december 2022 kl 09.50

Kulturnyheter. En låt från genren epadunk är den som som flest svenska Spotify-användare har lyssnat på under det senaste året.

Dela artikeln

"Kan inte gå" med Falubandet Bolaget blev den mest spelade låten på Spotify i Sverige, med över 30 miljoner lyssningar.

Det visar Spotifys årliga sammanställning "Spotify Wrapped".

Men i övrigt är det mest hipihop i topplistan. Av de tio mest spelade artisterna sjunger åtta på svenska, och sex av dessa inom genren hiphop.

– Det är en av de stora trenderna att svensk hiphop behåller greppet, framförallt om de unga lyssnarna. Den andra stora trenden är den relativt nya genren epa-dunk som fullkomligt har exploderat i år, och Bolaget symboliserar den explosionen, säger Johan Seidefors, nordisk innehållschef på Spotify, till TT.

Mest spelade låtarna på Spotify i Sverige
1. Bolaget: ”Kan inte gå”
2. Victor Leksell, Einár: ”Din låt”
3. Miss Li: ”X”
4. Loam, Adaam: ”Fakka ur”
5. Harry Styles: ”As It was”
6. Jireel: ”Mano”
7. Cornelia Jakobs: ”Hold me closer”
8. Medina: ”In i dimman”
9. Lost Frequencies, Calum Scott: ”Where are you now”
10. Ed Sheeran: ”Shivers”


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Kulturnyheter

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0