DSA-lagen

EU stämmer länder som vägrar införa nätcensurlag

Publicerad 8 maj 2025 kl 09.13

EU. EU-kommissionen drar nu fem medlemsländer inför EU-domstolen efter att de vägrat eller underlåtit att införa viktiga delar av den omstridda DSA-lagen, som syftar till att systematiskt censurera misshagliga politiska åsikter på sociala medier.

Dela artikeln

De länder som stäms är Polen, Tjeckien, Spanien, Cypern och Portugal.

Enligt kommissionen har länderna misslyckats med att utse eller bemyndiga nationella tillsynsmyndigheter som krävs för att DSA ska kunna genomdrivas – eller helt enkelt vägrat att göra det.

"Medlemsstaterna är skyldiga att utse minst en ansvarig myndighet och ge denna rätt att genomföra DSA", skriver kommissionen i ett uttalande enligt Reuters.

Polen sticker ut genom att inte ha utsett någon samordnare alls. De övriga fyra länderna har visserligen utsett myndigheter, men inte gett dem den lagliga makt som krävs enligt förordningen.

DSA, som trädde i kraft 2022, marknadsförs som ett verktyg för att skapa en "säkrare och mer transparent" internetmiljö, men kritiker menar att lagen i praktiken fungerar som ett censurverktyg som kväser yttrandefriheten.

Sociala medieplattformar som bryter mot DSA-lagen och inte censurerar "rasism" och "desinformation" och liknande tillräckligt snabbt riskerar böter på upp till 6 procent av sin globala årsomsättning. Vid upprepade eller allvarliga överträdelser kan plattformar även blockeras från att verka inom EU, ungefär som det fungerar i Kina.

Bland kritikerna finns både Elon Musk, Donald Trump och USA:s republikanska politiker, liksom EU-parlamentariker från AFD i Tyskland och Sverigedemokraterna.

SD:s Jessica Stegrud har varnat för att ett överfokus på "desinformation" och "skadligt innehåll" riskerar att tysta legitima åsikter och inskränka yttrandefriheten. AFD:s Maximilian Krah har kallat lagen ett sätt att stoppa "okonventionella och kreativa idéer" från att spridas på nätet.

Kommissionen inledde det formella förfarandet redan 2024 och har nu gått vidare till EU-domstolen efter att länderna fortsatt vägra rätta sig efter kraven. Om de fälls kan de drabbas av ekonomiska sanktioner och tvingas införa lagen med omedelbar verkan.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.