Våldtäktsbluffen i Karlstad

Förundersökning om gruppvåldtäkt läggs ner

Publicerad 20 augusti 2015 kl 17.53

Inrikes. En kvinna uppgav förra veckan att hon hade blivit gruppvåldtagen av fem män utanför domkyrkan i Karlstad. Men nu lägger polisen ner förundersökningen.

Dela artikeln

Gruppvåldtäkten skulle ha ägt rum under vid halv två-tiden på natten under natten till torsdag förra veckan.

Polisen har utrett händelsen med hjälp av förhör, telefonanalys och kameraövervakning – utan resultat.

"Det finns inte längre anledning anta att brott som hör under allmänt åtal förövats på den av målsägaren angivna plats och tid", lyder beslutet från förundersökningsledaren.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 695742701


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0