Facebooks vaccincensur
Facebooks vd Mark Zuckerberg.

Facebook förbjuder alla uppgifter om att vaccin kan vara farliga

Publicerad 8 februari 2021 kl 21.55

Media. Användare och grupper på Facebook och Instagram riskerar från och med nu att stängas ned om de sprider uppgifter om att coronavaccin – eller vaccin i allmänhet – skulle kunna vara farliga eller inte fungera.

Dela artikeln

Facebook meddelar i ett blogginlägg på måndagen sina uppdaterade regler gällande yttranden om vaccinering.

Den sociala medie-jätten förbjuder sedan tidigare "falska påståenden" om coronavaccin, men skärps reglerna kraftigt. De nya, "aggressiva" reglerna gäller inte bara för coronavaccin utanför "vaccin i allmänhet", understryker företaget.

Bland annat är det inte längre tillåtet att över huvud taget påstå att något vaccin skulle vara "farligt", enligt Facebook. Inte heller får man sprida uppgifter om att "vaccin inte är är effektiva för att förhindra sjukdomen som de är avsedda att skydda mot".

Facebooks nya regler utannonseras samma dag som det kommit en nyhet om att Astra Zenecas coronavaccin har visat sig fungera mycket dåligt mot den sydafrikanska varianten av covid-19. Det är sedan tidigare oklart om samma vaccin, som just nu köps in i massor av olika länder, över huvud taget fungerar för att skydda äldre personer mot covid-19-pandemin. Huruvida sådana nyheter kommer att få spridas på Facebook med de nya reglerna är oklart.

Det är inte heller längre tillåtet att på Facebook uppge att ett vaccin kan orsaka autism, eller att det skulle vara säkrare att bli smittad av en sjukdom än att låta vaccinera sig.

Samtidigt förbjuds yttranden om att covid-19 skulle vara en sjukdom som skapats av människan.

Reglerna kommer gälla både på Facebook och på Instagram, som ägs av Facebook.

"Vi kommer att börja tillämpa denna policy omedelbart med särskilt fokus på sidor, grupper och konton som bryter mot dessa regler, och vi kommer att fortsätta att utöka vår regeltillämpning under de kommande veckorna. Grupper, sidor och konton på Facebook och Instagram som upprepade gånger sprider dessa avfärdade påståenden kan tas bort helt", skriver Facebook.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Vance: EU planerar ge X miljardböter för bristande censur

Vicepresidenten markerar mot DSA-lagen.. "EU borde stödja yttrandefrihet, inte attackera amerikanska företag."0 

Journalistutbildningen pausas – är för dålig

Chock när JMK:s journalistprogram stoppar antagningen.. "Studenterna är förda bakom ljuset och beslutet fattades bakom vår rygg."0 

Svenska mediechefer polisanmäler Mark Zuckerberg – för "grov kriminalitet"

Utgivarna har fått nog av bluffannonserna.. "Häpnadsväckande att ett av världens största bolag tillåts tjäna stora summor genom att fortsätta förmedla kriminalitet."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0