Terrorattacken i Åbo
Från terrordådet.

Fem begärs häktade för terrordådet i Åbo – alla är marockaner

Publicerad 21 augusti 2017 kl 13.03

Utrikes. Förutom den 18-årige asylsökaren Abderrahman Mechkah sitter fyra andra personer anhållna misstänkta för inblandning i fredagens terrordåd i Åbo. Alla är marockaner, skriver den finska Centralkriminalpolisen i ett pressmeddelande. Nu begärs samtliga häktade.

Dela artikeln

Polisen yrkar nu att alla de som anhållits i anslutning till fredagens brutala terrordåd i Åbo ska häktas.

Det är den 18-årige asylsökaren Abderrahman Mechkah som är huvudmisstänkt för att ha dödat två och skadat åtta personer.

Men förutom honom sitter fyra andra misstänkta anhållna. Samtliga är marockaner, meddelar nu polisen.

Den huvudmisstänkte yrkas häktad för två mord och åtta försök till mord i terroristiskt syfte. Han kommer delta i morgondagens häktningssammanträde via videokontakt från sjukhuset, där finsk vårdpersonal räddade hans liv och sedan vårdar honom.

"Dessutom misstänks fyra andra marockanska medborgare för delaktighet i mord och försök till mord i terroristiskt syfte. Männen förnekar sin inblandning", skriver polisen.

Polisen har hört också offer och ögonvittnen och förhören kommer att pågå i flera dagar.

I samband med händelserna görs också bland annat omfattande tekniska undersökningar och internationellt samarbete.

Polisen har tidigare sagt att Abderrahman Mechkah särskilt var ute efter att mörda kvinnor.

"Varför attackerade han kvinnor? Jag tror att det beror på att, för muslimska fundamentalister, den obeslöjade och självständiga kvinnan är en symbol för den 'sataniska' västerländska kulturen. När muslimska fundamentalister talar om det man hatar med väst så kommer alltid detta fram: kvinnorna täcker sig inte, kvinnorna är 'horor'", skriver ex-muslimen Mohamed Omar i en egen teori.

Häktningsförhandlingarna hålls vid Egentliga Finlands tingsrätt i morgon tisdag, meddelar polisen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 316026332


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 316026333


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

"Historiens skräphög": Kurdisk S-nationalist sågar SD:s bråk om etnicitet

"Kanske värsta formen av rasism." Lawen Redar (S) kämpar samtidigt stenhård för de etniska kurdernas rättigheter.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus