Terrorattacken i Åbo

Fyra häktade för terrordådet i Åbo

Publicerad 22 augusti 2017 kl 15.02

Inrikes. Tidigare under tisdagen häktades den huvudmisstänkte 18-åringen Abderrahman Mechkah för terrordådet i Åbo i fredags. Nu har ytterligare två 18-åriga och en 28-årig marockan häktats, skriver Svenska Yle.

Dela artikeln

Den 18-årige marockan som misstänks för att ha hållit i kniven under fredagens terrordåd i Åbo har häktats på sannolika skäl misstänkt för två mord samt åtta mordförsök i terrorsyfte. Han har även erkänt handlingarna men förnekar mord och terrorism.

– Min klient erkänner dråp och att han skadat personer. Men det som utredaren hittills presenterat kanske inte räcker för att klassa detta som terroristbrott, säger hans advokat Kaarle Gummerus till Reuters.

Ytterligare två 18-åringar och en 28-åring har nu häktas för samma brott, en på sannolika skäl och två andra på en lägre misstankegrad.

Detta innebär alltså att det finns mer eller mindre tunga misstankar om att den huvudmisstänkte 18-åringen inte var ensam i dådet.

En av 18-åringarna ska vara "mycket skärrad över beslutet" och nekar till misstankarna, berättar hans advokat Joni Brander för Yle.

Samtidigt har utredningsledaren beslutat att frisläppa en 25-årig marockansk medborgare för inblandning i dådet. Misstankarna mot honom kvarstår dock, men det finns inte skäl nog för att hålla honom frihetsberövad.

Dessutom meddelar nu polisen att det sker ett internationellt samarbete för att gripa en sjätte misstänkt, skriver Aftonbladet.

Motivet till dådet är ännu oklart.


Nyheter från förstasidan

"Vi har just vunnit": Trump jublar över Bill Gates klimatvändning

Utropar seger i "kriget mot klimatbluffen". Bakgrunden är att Gates medgett att mänskligheten inte är på väg att utplånas.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Riksdagspolitikernas löner höjs igen

Nya milstolpen.. Nu har arvodet ökat med 11.500 kronor sedan år 2021.0 

Liberalerna vill förbjuda "strypsex"

Nya valfrågan.. "Man kan inte samtycka till strypvåld i sexuella sammanhang,"0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0