Flera lägenheter sönderbombade i Malmö

Publicerad 3 september 2019 kl 23.55

Inrikes. Polisen larmades till Högaholm i Malmö på tisdagskvällen sedan flera hört en kraftig smäll i området. Polisen bekräftar nu att det skett en detonation.

Dela artikeln

Det var vid 23-tiden på tisdagskvällen som polisen larmades om en hög smäll på Högaholm i Malmö.

Polisen bekräftar på sin hemsida att det handlar om en detonation.

"Polis kallas till området då flera inringare hört en kraftig smäll. Då patrullerna lokaliserat platsen kan man konstatera att något har detonerat vid en lägenhet på bottenplan", skriver polisen.

Polisen har nu spärrat av innergården.

Enligt TT handlar det om en kraftig explosion som skett vid ett flerbostadshus. Flera lägenheter samt fastighetens fasad ska ha skadats.

– Det är stora skador, så vi misstänker naturligtvis en kraftig detonation, säger polisens presstalesperson Rickard Lundqvist till TT.

Det är oklart om någon person skadats.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 241635273


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norge inför 16-årsgräns för sociala medier

Beroendeframkallande och farligt, anser regeringen.. "Det här har jag tänkt på sedan dag ett som statsminister", säger statsminister Jonas Gahr Støre0 

Liberala kvinnors ordförande avgår efter SD-närmande

Malin Sjöberg Högrell lämnar sitt uppdrag.. "Liberal feminism viker aldrig ner sig när det kommer till frihet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0