Fallet Julian Assange

FN: Assange utsatt för "psykisk tortyr"

Publicerad 31 maj 2019 kl 15.06

Utrikes. Julian Assange har utsatts för en utdragen "psykologisk tortyr". Det säger nu FN-experten Nils Melzer, och pekar bland annat ut Sverige som ansvarigt.

Dela artikeln

Det är Nils Melzer vid FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter, OHCHR, som nu riktar skarp kritik mot flera länders behandling av Wikileaksgrundaren Julian Assange.

De länder som pekas ut är USA, Storbritannien, Ecuador och Sverige.

Assange satt isolerad på Ecuadors ambassad i sju år av rädsla för att bli utlämnad till USA, där han riskerar både fysisk tortyr och dödsstraff. Häxjakten inleddes efter en oseriös våldtäktsutredning i Sverige sedan Assange haft sex med svenska feminister.

Nils Melzer har besökt Assange i det brittiska fängelse där han just nu sitter inspärrad. FN-experten ska då ha haft med sig två personer specialutbildade för att utreda tortyr.

– Assange uppvisar alla symptom som är typiska för långvarig exponering för psykisk tortyr, inklusive extrem stress, kronisk ångest och intensivt psykologiskt trauma, säger Melzer i ett pressmeddelande.

Han menar också att bevisen är överväldigande och tydliga för att Assange har blivit medvetet utsatt för gradvis "svåra former av grym, omänsklig eller förnedrande behandling, vars kumulativa effekter endast kan beskrivas som psykologisk tortyr".

Det mest akuta hotet mot Assange just nu, menar Melzer, är att han kan utlämnas till USA, då han där riskerar allvarliga kränkningar av sina rättigheter, inklusive sin yttrandefrihet och rätten till en rättvis rättegång. Han riskerar också att utsättas för tortyr och annan grym, omänsklig eller förnedrande behandling, säger FN-experten.

– Under de 20 år som jag arbetat med offer för krig, våld och politisk förföljelse har jag aldrig sett en grupp demokratiska stater som gaddar ihop sig för att avsiktligt isolera, demonisera och misshandla en enskild individ under en så lång tid och med så lite hänsyn till mänsklig värdighet och rättssäkerhet. Den kollektiva förföljelsen av Julian Assange måste sluta här och nu!


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Tyska rödgröna kräver AFD-förbud

Miljöpartister och socialdemokrater tar täten.. Kräver att även CDU nu ska bekänna färg så att förbudsförfarandet kan inledas.0 

Vita huset kräver att Netanyahu benådas för korruptionen

Föreslås slippa åtal för allt.. Misstänks för mutbrott, bedrägeri och förtroendebrott under rättegång i Israel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0