Fyra fall av misshandel i Uppsala: Knivhuggning och utslagna tänder

Publicerad 22 februari 2020 kl 13.43

Inrikes. Under natten skedde flera fall av allvarlig misshandel i Uppsala. En ung person blev bland annat jagad och slagen med tillhygge, en annan blev knivhuggen i magen.

Dela artikeln

Förra året rapporterades det att den tidigare idylliska universitetsstaden Uppsala gått om Malmö och numera anses vara Sveriges farligaste stad.

Natten till lördag skedde fyra fall av misshandel i staden.

Vid halv elva-tiden på fredagskvällen larmades polisen om ett slagsmål där någon misshandlats i Valsätra på en ungdomsfest. "Det är många ungdomar på plats men ingen målsägare ger sig till känna", skriver polisen på sin hemsida. Ingen misstänkt gärningsman anträffades heller. Det var rörigt och många ungdomar på plats, så polisen medverkade till att avveckla festen.

Nästa larm kom 00.53. Då handlade det om en grov misshandel under ett "slagsmål" vid korsningen Väderkvarnsgatan och S:t Olofsgatan. Enligt polisen hade 10-15 personer jagat efter och misshandlat en 20-årig man, bland annat med tillhygge. Två personer som passerade platsen i samband med händelsen ska också ha blivit misshandlade och fått motta slag. Personen som misshandlades med tillhygge tappade medvetandet, men var vaken och talbar i samband med att polis anlände. Personen skickades till sjukhus. De två andra målsägande behövde inte uppsöka sjukvård.

Enligt Nyheter Idag fick offret tänderna utslagna.

02.47 larmades polisen återigen om en grov misshandel. I Sunnersta hade en man blivit knivhuggen i magen. Händelsen hade utspelat sig i centrala Uppsala cirka 1,5-2 timmar tidigare. Den skadade mannen hade själv kunnat ta sig hem till sin bostad varefter han larmade polis. Mannen ska även fått en flaska slagen i huvudet.

Polisen tror att knivhuggningen har ett samband med misshandeln på Väderkvarnsgatan.

03.06 kom det sista larmet om en man som blivit slagen i ansiktet i närheten av Dragarbrunnstorg cirka en timme tidigare. Några främmande personer ska då ha kommit fram till offret, tagit en cigarrett från honom och slagit honom i ansiktet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 218108462


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 218108463


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Våldskaos och plundring runt om i Frankrike ikväll

Upploppen eskalerar i Paris och andra städer. Macron: "Det finns ingen plats för våld i Frankrike" – hade fel.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus