Gruppvåldtäktsliga överfaller kvinnor i Bergshamra – uppgifter

Publicerad 3 november 2019 kl 12.54

Inrikes. Inom loppet av två dagar har två kvinnor anmält att de överfallits och våldtagits i Bergshamra i Solna utanför Stockholm. Enligt uppgifter till Aftonbladet jagar polisen två män som deltagit i nattens våldtäkt.

Dela artikeln

Samma tidning rapporterade under gårdagen att en kvinna anmält att hon vid 02.15-tiden våldtagits när hon promenerat till sin hemadress efter en taxiresa.

Polisen är förtegen och vill inte uppge om ärendet rubriceras som våldtäkt eller inte, och har inte varnat allmänheten för den påstådda gruppvåldtäktsligan.

– Vi håller på att genomföra förhör och säkra brottsplats, säger Maria Fährlin, förundersökningsledare, till Aftonbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 241681745


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0