Ädelmetallerna

Guldpriset över 1.800 dollar per uns

Publicerad 8 juli 2020 kl 15.46

Valuta. Guldpriset fortsätter stiga kraftigt i spåren av centralbankernas aggressiva stimulanser till följd av coronakrisen. På onsdagen nådde den gula metallen ett pris på 1.815 dollar per uns, den högsta nivån sedan 2011.

Dela artikeln

Ett troyuns guld handlades vid 15.40-tiden för 1.815 dollar över disk, vilket är det högsta priset på över nio år. Comex guld­terminspris för augusti hade samtidigt stigit till 1.827 dollar per uns, en ökning med 0,85 procent för dygnet.

På världens börser var det dystrare stämning med Stockholmsbörsen svagt nedåt och USA-börserna stillastående i förhandeln.


Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Styckmördare byter kön igen – flyttas till kvinnofängelse

Har tröttnat på att vara man och sitta i mansfängelse. Nu utnyttjar "Leona Svensson" Kristerssons könsbyteslag för att få slippa.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Valuta

Rasade stort när sanktionerna infördes. Men nu är ryska valutan redan tillbaka på samma nivå som före invasionen.0 

Staffanstorp vill investera i bitcoin

Utreder möjligheten till kryptoinvesteringar.. "En strategi att inte lägga alla ägg i samma korg."0 

USA-inflationen 6,2 procent – guld och bitcoin rusar

Högsta inflationssiffrorna på 30 år.. Allt färre tror på Vita husets försäkran att situationen är "tillfällig".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0