Blodbadet i Vetlanda

Här skjuter polisen misstänkte terroristen i Vetlanda

Publicerad 3 mars 2021 kl 21.06

Inrikes. På bilder som sprids i sociala medier från platsen för dagens polisingripande i Vetlanda syns hur polisen verkar öppna eld mot den misstänkte terroristen.

Dela artikeln

bilder som publicerades i sociala medier tidigare har man kunnat se en man i 20-årsåldern som vårdas av polisen för en skada på vänster ben. Bilden är tagen vid platsen för gripandet.

Eftersom mannen ser ut att ha afghanskt ursprung har det förekommit spekulationer om att det handlar om brottslighet i spåren av regeringens så kallade gymnasieamnesti.

Polisen har bekräftat att en man skjutits men uppger inget om skadeläget såvitt gäller den misstänkte gärningsmannen.

Skadeläget för de åtta personer som uppges ha fått skador under det misstänkta terrordådet är också oklart.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åkesson: "Tidö behöver avslutas"

Svaret på Mohamssons besked. "Behöver ersättas med en mer robust regeringsbildning med sverigedemokratiska ministrar."0 

Ekonominyheter

Finansministern lovar ta strid mot EU-prischock på snus

"Orimligt att tvinga Sverige chockhöja skatten.". Så ska regeringen förhindra att snusdosan blir 23 kronor dyrare.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Mer från Inrikes

KDU: "Hoppas L får så nära noll procent som möjligt"

Reaktionen på SD-beskedet.. "Så de inte drar ner högersidans majoritet i valet när de ramlar ur."0 

El-Haj vill göra arabiska till minoritetsspråk

"En viktig resurs för mångfald.". Kräver att språket ges en framträdande plats i Sverige – från grundskola till universitet.0 

Pedofiljägare misstänks själv för barnporr

Smygfilmade flickor i skoldusch.. Åtalas nu för att ha gängmisshandlat en man med Pedo Hunting Sweden.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0