Konflikten i Ukraina

Ingen dementi från Putin

Publicerad 18 juli 2014 kl 12.13

Utrikes. Ryssland menar att Ukraina bär ansvaret för nedskjutningen av passagerarplanet MH17 igår, men presidenten Vladimir Putin har ännu inte dementerat att han skulle ha försett separatisterna i regionen med det kraftfulla missilsystemet Buk, som påstås ha använts vid nedskjutningen.

Dela artikeln

Enligt tidiga expertutlåtanden från västerländska bedömare under gårdagen kräver missilsystemen Buk SA-11 eller SA-20 – de ryska vapen som rebellerna påstås ha haft tillgång till – minst tre fordon och specialutbildad personal för att kunna användas. Många experter var tveksamma till att rebellerna skulle ha kapacitet att koordinera styrningen av missilerna som normalt opereras av ett helt luftvärnsförband, men nu visar en ny analys att det kanske kan vara möjligt ändå.

Buk-systemen används vanligen i form av ett batteri, med ett ledningsfordon och en separat eldledningsradar. Men enligt en analys som experten Doug Richardson vid försvarsanalysföretaget IHS Jane har skrivit, så kan en ensam eldenhet "även operera i självständigt läge". När så sker använder missilerna en inbyggd radar, skriver New York Times som har läst analysen.

"Dess inbyggda radar används normalt för att spåra det mål man vill angripa, men den kan även användas i målsökande syfte, vilket tillåter den att självständigt angripa mål som fanns i radarns framförvarande synfält", skriver Doug Richardson.

Den ryske presidenten Vladimir Putin har ännu inte dementerat att man försett rebellerna med vapensystemet Buk. I ett uttalande som Daily Mail citerar hävdar Putin att Ukraina är ansvarigt för nedskjutningen "eftersom den skedde på ukrainskt territorium". Ukraina gjorde samtidigt gällande att man sett hur ett Buk-system "smusslats tillbaka till Ryssland", i ett uttalande från regeringen som BBC citerar.

På Twitter och Youtube spreds flera bilder som påstods visa hur enheter från ett Buk-system – troligen en SA-11 TELAR – rör sig på gatorna i Snizhne, en separatistkontrollerad stad bara några kilometer från platsen där planet slog ned, samt transporteras i närheten av den ryska gränsen.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0