Ingen mututredning efter Bindefeld-fest

Publicerad 23 september 2019 kl 15.26

Inrikes. Åklagaren har nu lagt ned fallet efter flera partiledares firande av Micael Bindefeld i Tel Aviv i Israel.

Dela artikeln

Det var förra veckan som som Ulf Kristersson (M), Ebba Busch Thor (KD) och Nyamko Sabuni (L) åkte på bjudresa till Israel för att fira Micael Bindefelds 60-årsdag.

Flera kritiker menade att deltagandet var olämpligt eller till och med ett möjligt mutbrott.

Men chefsåklagare Kim Andrews på riksenheten mot korruption lägger nu ned ärendet, eftersom det saknas tjänstesamband mellan partiledarna och Bindefeld, säger hon till SVT.

Moderatledaren Ulf Kristersson har förklarat att han känt den 60-årige festfixaren som en vän i 20 år. Kristersson säger idag till Aftonbladet att han tidigare även bjudit Bindefeld på privat fest hos sig.


Nyheter från förstasidan

Gav kvinna ovälkomna blickar – låses in på obestämd tid

Vaktmästare i Värmland stirrade för mycket. Nu döms han till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Två barn låg bakom dödsskjutning på restaurang

Hårresande detaljer i bevistalan.. 13-åring höll i mordvapnet – fick hjälp av 14-åring.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0