Islamiska staten
Ur en av IS rekryteringsfilmer.

Islamiska staten och Boko haram bildar allians

Publicerad 13 mars 2015 kl 11.19

Utrikes. De två ökända islamistiska terrorgrupperna Islamiska staten i Syrien och Irak samt Boko haram i Nigeria har bildat en allians. Tillsammans vill de nu bland annat stå upp mot diskriminering, säger de.

Dela artikeln

"Vi tillkännager vår trohet till muslimernas kalifat ... och kommer att lyssna och lyda i tider av svårigheter och välstånd, i motgång och medgång och att uthärda att bli utsatta för diskriminering", heter det i ett uttalande från IS, rapporterar AP.

Att IS i sitt uttalande använder sig av vänsterpolitiska begrepp där man ser sig som diskriminerade för att människor inte sympatiserar med dem är ingen slump. Tusentals av dem som mördar och begår övergrepp för terrorgruppen är muslimer från Europa varav många kommer från kriminella förortsmiljöer där de inspirerats av en sådan retorik.

I onsdags rapporterade Fria Tider om hur den Londonbaserade shejken och islamisten Hani al-Sibai i en TV-intervju skröt över islamisternas täta kopplingar till vänsterextrema grupper i Europa. Intervjun avbröts efter att al-Sibai sagt åt TV-värdinnan som intervjuade honom att "hålla käft" och att det var under hans värdighet att bli intervjuad av en kvinna.

I Sverige har S-profilen Mona Sahlin tidigare uppmärksammats för att hon velat belöna terrorister som rest från Sverige till Syrien för att kriga för IS med skattefinansierade jobb. Sahlin sitter bland annat med i den vänsterextrema organisationen Expos styrelse.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0