Överfallen i Östersund

"Jag ska ringa mina kompisar, våldta och knivdöda dig"

Publicerad 8 mars 2016 kl 18.14

Inrikes. Efter en rad invandrarrelaterade sexattacker uppmanade polisen igår kvinnor i Östersund att hålla sig inne efter mörkrets inbrott. Idag framkommer uppgifter om fler övergrepp, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Klockan 04.30 på lördagsmorgonen blev en kvinna i Östersund som var på väg hem stoppad av en bil. En man klev ur baksätet och började springa efter kvinnan, som dock lyckades ta sig in genom sin dörr.

– Då skriker han att han ska ringa sina kompisar, våldta henne och sedan knivdöda henne, säger polisområdeschef Stephen Jerand till Aftonbladet.

Fallet, som blev känt först idag, är ett av hittills minst åtta överfall mot kvinnor och flickor som ägt rum utomhus i Östersund bara sedan den 20 februari, då tioåriga flickor ofredades på busstorget.

Polisen, som ser det stora antalet sexattacker som "onaturligt", uppmanade i samband med en presskonferens på måndagen kvinnor i Östersund att hålla sig inomhus.

– Vi rekommenderar människor, speciellt kvinnor att inte röra sig ute ensamma på natten, säger polisområdeschefen Stephen Jerand enligt Östersunds-Posten.

Under natten till söndagen överfölls en kvinna på Prästgatan i centrala Östersund av tre män som försökte våldta henne. De pratade "svenska med brytning", enligt polisen. Några timmar utsattes ännu en kvinna i 25-årsåldern för ett överfall på samma gata av en ensam utländsk gärningsman som gick fram till kvinnan och slog henne i ansiktet med knuten näve. Därefter slängde han ned henne på marken och tryckte hennes huvud mot backen.

Enligt polisen rör det sig om gärningsmän som agerar ensamma eller i grupper om tre "eller fler", rapporterar Aftonbladet.


Sverigebilden

Den politiska korrektheten har sprängt alla gränser, enligt danska profilen. "Krävs fackmän inom psykiatrin" för att beskriva det politiska tillståndet i Sverige.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur