Jämställdhet får flickor att må sämre

Publicerad 31 januari 2021 kl 14.35

Vetenskap. Ju mer jämställt ett land är, desto mer drabbade av psykisk ohälsa är tonårsflickor jämfört med pojkar i samma ålder. Det visar en ny vetenskaplig studie publicerad i SSM - Population Health.

Dela artikeln

Forskarna har studerat över en halv miljon ungdomar i 73 länder och slår fast att flickor överlag mår sämre än pojkar i alla kulturer.

Det finns dock en tydlig trend: Ju mer "jämställt" ett land är, desto större är skillnaden i mental hälsa mellan könen.

I de mest extremt feministiska länderna, som Sverige och Finland, är detta allra tydligast. Där mår tonårsflickor sämre än tonårspojkar i särskilt hög grad.

Tidigare storstudier har slagit fast att ju mer jämställt ett land är, desto större är skillnaden mellan män och kvinnor i personlighet och färdigheter i allmänhet.

I Sverige varnade den feministiska Jämställdhetsmyndigheten häromdagen för att "en av fyra unga män svarar att det stämmer helt att kvinnor överdriver hur ojämställt de behandlas i Sverige".

– Det finns ett socker i maskulinitetskonstruktionen, i att få känna sig överordnad. Men sockret kostar. Män mår sämre i ojämställda samhällen, påstår genusvetaren Anneli Häyrén för TT apropå myndighetens rapport.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 245926687


Varnish cache server

Mer från Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0