Antisemitismen i USA

Kanye West tog med sig Nick Fuentes till Trump

Publicerad 26 november 2022 kl 11.17

Utrikes. Rapparen Kanye "Ye" West tog med sig groyperledaren Nick Fuentes till en middag med Donald Trump i expresidentens bostad Mar-a-Lago i Florida, rapporterar Jerusalem Post.

Dela artikeln

Nick Fuentes är ledare för den invandringskritiska så kallade groyperrörelsen i USA och anklagas av media för att vara antisemit.

Det senare har han gemensamt med Kanye West, som nyss förlorade en stor del av sin förmögenhet efter att ha kritiserat judar.

Duon fångades på film på flygplatsen i Miami i onsdags, och nu har det kommit fram att West tog med sig Nick Fuentes till en middag med Donald Trump.

Kanye West har lagt upp en video på sociala medier där han ses diskutera middagen tillsammans med en tidigare känd profil inom den så kallade althögern – Milo Yiannopoulos.

– Trump är väldigt imponerad av Nick Fuentes, säger West i klippet.

Kanye West uppger också att han kritiserade Trump för att inte ha benådat de personer som greps efter det så kallade stormningen av Kapitolium.

Han ska också ha föreslagit Trump att bli hans vicepresident. Expresidenten ska dock ha "skrikit" åt West att rapparen inte kan vinna presidentvalet.

Kanye West har tidigare meddelat att han tänker ställa upp i nästa presidentval.


Nyheter från förstasidan

Kungen sågar klimatavtalet: "Hur mycket ska vi betala egentligen?"

Kritiserar att "rika" länder ska betala mer. Kungliga argumentet: "Vi står ju bara för 6 procent av utsläppen".0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Rekordmånga varsel när AI tar över USA:s jobb

En miljon jobb borta.. "AI, minskad konsumtion och högre kostnader driver företag till åtstramning".0 

Nyhetsankaret gjorde denna min när hon skulle säga "gravida människor" – nu fälls hon av BBC

Himlade med ögonen åt egna PK-språket.. Internutredningen har nu kommit fram till att minen uttryckte ”avsky, löje, förakt eller irritation".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0