Karlstad arrangerar bussresor till moskéer – anses viktigt för "integrationen"

Publicerad 8 december 2018 kl 13.03

Inrikes. Karlstads kommun arrangerar nu bussresor till stadens moskéer, tempel och kyrkor. Syftet är bland annat att öka "förståelsen" mellan grupper, menar kommunen.

Dela artikeln

"Nu upprepar vi succén", skriver Karlstads kommun med anledningen av att man nu arrangerar mångkulturella religiösa bussresor för stadens invånare.

Bussresorna kommer bland annat gå till shia- och sunnimoskéerna på Kronoparken och det buddistiska templet på Kvarnberget.

– Det var väldigt många som ville följa med förra gången och deltagarna tyckte att vi borde ge alla nyfikna Karlstadsbor möjlighet att åka med så nu kör vi favorit i repris, säger Camilla Kullander på Karlstads kommun.

"Att besöka religiösa byggnader och prata med människorna i samfunden är ett sätt att öka förståelsen för olika sätt att se på vad som är ett gott liv i Karlstad", skriver man i ett pressmeddelande.

– Vi gör den här turen för att visa att integration också har med tro, religion och existentiella frågor att göra. Det vill vi trossamfund verka tillsammans för, förklarar Hans Kvarnström från Svenska kyrkan.

Bussresan går av stapeln idag den 8 december mellan klockan 13-16.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 281053607


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0