Asylkryssaren Ocean Gala

Kronofogden kan inte avhysa Ocean Gala

Publicerad 12 augusti 2016 kl 21.10

Inrikes. Kryssningsfartyget Ocean Gala, som enligt tidigare planer skulle bli ett asylboende, ligger fortfarande kvar i hamnen i Utansjö. Nu meddelar också Kronofogden att myndigheten saknar de juridiska befogenheter som krävs för att avhysa fartyget, rapporterar P4 Västernorrland.

Dela artikeln

Eftersom företaget Floating Accomodations vägrar att själva flytta Ocean Gala bad länsstyrelsen Kronofogden om hjälp med att verkställa avhysningen.

Men Kronofogden kan inte göra detta på grund av juridiska begränsningar, framkommer nu.

"När det är frågan om en negativ förpliktelse, alltså att en viss åtgärd förbjuds eller att ett visst handlande inte får utföras, kan Kronofogdemyndigheten inte verkställa beslutet genom att utföra någon åtgärd", skriver Kronofogdens Sune Pettersson i sitt beslut till Länsstyrelsen i Västernorrland.

Istället ska Kronofogden förelägga hamnbolaget Unwaste AB att följa Länsstyrelsens beslut, ett föreläggande som kan förenas med vite, rapporterar P4 Västernorrland.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 50003276


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 50003277


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Fylla viktigt när SD vek ned sig i Tidö-samarbetet

Nya uppgifter i bok om Tidöbluffen inifrån. M ska ha åkt till Sölvesborg för få Åkesson att supa bort invandringspolitiken.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus