Regeringsbildningen

Lööf öppen för nytt samarbete med S

Publicerad 21 december 2018 kl 14.04

Inrikes. Centerledaren Annie Lööf säger nu att hon är positiv till Stefan Löfvens besked om att han är villig att göra upp om arbetsrätten för att få behålla makten i Sverige, uppger TT. Dock vägrar fackförbunden ge Löfven mandat till att riva sönder människors anställningsskydd.

Dela artikeln

Det var igår som Stefan Löfven sade till DN att han är beredd att göra upp gällande arbetsrätten för att få stöd av Centerpartiet.

Centerledaren Annie Lööf välkomnar hans uttalande och påpekar att hon inte utesluter att släppa fram Löfven som statsminister.

Hon menar även det är bra att Stefan Löfven nu identifierat samma problem med arbetsrätten som hennes parti gjort.

– Centerpartiet kommer att vara konstruktiva och spelbara och fortsätta att bjuda till för att Sverige ska få en regering, säger hon till TT.

Hon påpekar att Sverige nu måste landa i en regering, men lägger över det stora ansvaret på Socialdemokraterna och Moderaterna.

Byggnadsfacket rasar dock mot Löfvens besked om att kompromissa med arbetsrätten.

– Socialdemokraterna har inte fått något mandat att förhandla bort vår arbetsrätt, och man kommer inte att få det heller, säger Byggnads ordförande Johan Lindholm till SVT.

Även LO-ordföranden Karl-Petter Thorwaldsson säger nej till en sådan uppgörelse och skulle hellre se ett extraval än att hundratusentals människor får leva utan anställningsskydd.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0