Länder vänder om munskydd: "Höga virusnivåer innan symptom"

Publicerad 6 april 2020 kl 10.34

Utrikes. Alltfler länder tvingar eller rekommenderar sina invånare att bära munskydd för att förhindra spridning av covid-19. Det dödliga viruset kan spridas även av personer som inte får symptom, eller innan en person känner av symptom.

Dela artikeln

Flera västerländska regeringar har helt vänt gällande användandet av munskydd för hejda coronaviruset.

I Lombardiet i norra Italien är det tvång. USA uppmanar alla att använda dem om de lämnar sina hem. Det gör även Frankrike. Turkiet kommer dela ut gratis munskydd till hela befolkningen, enligt Aftonbladet.

Men den svenska Folkhälsomyndigheten tycker inte det behövs, utan upprepar sina råd om att tvätta händer och hålla avstånd. I Sverige har människor uppmanats att stanna hemma bara om de känner sig sjuka.

Detta trots att många kan bära på viruset utan att få symptom men ändå smitta andra. Dessa kallas för "spökfall" och kan förklara varför smittan sprids så snabbt. 

Även de som blir sjuka kan smitta innan de känner av smittan.

– Nästan alla har mycket höga virusnivåer innan de får symptom och de kan också smitta, säger läkaren David Agus i CBS Morning.

– Därmed är det en hel del av befolkningen som kan sprida det vidare. Så när unga personer säger att de känner sig friska och åker till stranden i Florida, kan viruset spridas till andra, som i sin tur sprider det över landet. Det bekymrar mig.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Mearsheimer i EU: Det går utför för Europa

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Italienska kravet efter gruppvåldtäkten: "Kastrera dem"

Ytterligare en gruppvåldtäkt skakar landet.. Vice premiärminister Matteo Salvini föreslår nu kastrering för att stoppa våldtäktsmän och pedofiler.0 

Epstein koordinerade smutkastningskampanj mot John Mearsheimer

Exponerade Israellobbyn redan 2006.. Nu avslöjas Epsteins roll i försöket att ta heder och ära av den legendariske statsvetaren.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0