Landskronapolisen: "Unga med utomnordisk härkomst" bakom gängrån

Publicerad 15 juli 2012 kl 15.21

Inrikes.Inga med utomnordisk härkomst står "ofta" bakom gängrån i mångfasetterade Landskrona, uppger den lokala polisen i ny rapport. Antalet personrån och butiksinbrott har tredubblats sedan i fjol.

Gilla artikeln på Facebook

Antalet personrån och butiksinbrott i Landskrona har tredubblats sedan samma period i fjol uppger Landskronapolisen i ny kvartalsrapport. Det skriver HD.

Antalet personrån har ökat från 7 till 21 under kvartalet och antalet butiksinbrott har ökat från 6 till 21, ungefär en tredubbling. Stölder har ökat med en fjärdedel till 895 anmälda brott.

När landskronabor överfall och rånas, ofta av gäng, är det främst pengar och mobiler rånarna vill åt.

– Det är svårt att komma åt personrånen. Vi vet att de äger rum lite här och lite där och sättet de utförs på och signalementen tyder på att det är en viss kategori av gärningsmän, säger Niklas Schörling till HD.

I rapporten står det att "unga med utomnordisk härkomst" de "agerar i grupp mot unga brottsoffer". Polisen har dock ingen aning om varför personrånen ökar, men de säger sig veta att det inte rör sig om en liten grupp kriminella eller samma gärningsmän.

Skolor i Landskrona är extra utsatta för inbrott. Det sker ett inbrott i en skola så mycket som varannan dag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0