Löfven får judiskt pris

Publicerad 2 november 2021 kl 18.25

Inrikes. Judiska Församlingen i Stockholms styrelse har enhälligt beslutat att ge årets Aaron Isaac-pris till statsminister Stefan Löfven (S).

Dela artikeln

Aaron Isaac-priset är församlingens finaste utmärkelse och ges varje år till en person som "under lång tid gjort stora insatser för Sveriges judar".

Priset är uppkallat efter Aaron Isaac, som var den förste jude som fick bosätta sig i Sverige utan att behöva konvertera till kristendomen. Det var också Aaron Isaac som grundade Judiska församlingen i Stockholm.

Bland tidigare pristagare finns den förre socialdemokratiske statsministern Göran Persson, Folkpartiets före detta partiledare Per Ahlmark och psykologen Hédi Fried.

Statsminister Stefan Löfven har "med sitt personliga engagemang gjort stora insatser för den svenska judiska befolkningen", skriver församlingen i ett pressmeddelande. Genom Löfvens "konstaterande att 'Förintelsen är en del av den svenska historien', hans engagemang för att inrätta ett Förintelsemuseum i Stockholm, och hans initiativ till att ta fram en strategi för att stärka den judiska minoriteten i Sverige har han bidragit stort till den svenska judenheten".

– Statsminister Stefan Löfvens initiativ att bjuda in till den internationella konferensen Malmö Forum om hågkomst av Förintelsen och bekämpande av antisemitism, har förverkligat det stöd som statsminister Löfven lovade de överlevande, att mänsklighetens mörkaste kapitel aldrig ska glömmas och att motarbeta antisemitism och rasism” säger Aron Verständig, ordförande för Judiska församlingen i Stockholm.

Aaron Isaacs-pris delas ut i form av en medalj utformad av formgivaren Annie Winblad Jakubowski.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0