Biskop Sören Dalevi försvarar att han av språkliga skäl trots allt har valt att kalla Gud för "han" på ett par ställen i barnbibeln.

Mångfald och genus i ny barnbibel

Publicerad 7 december 2020 kl 18.27

Kulturnyheter. Den första nya svenska barnbibeln på över 25 år har ett tydligt "mångfalds- och genusperspektiv", rapporterar SVT Kulturnyheterna.

Dela artikeln

"Barnens bästa bibel" har skrivits av biskop Sören Dalevi och ges ut på Speja förlag.

Den nya barnbibeln har "en mångfald bland karaktärerna, till skillnad från i äldre versioner där många är vita", skriver SVT. Boken har även "ett genusperspektiv", som Dalevi påstår stämmer bättre överens med originaltexterna.

I en intervju på Svenska kyrkans hemsida får Sören Dalevi frågan varför han på några ställen i boken kallar Gud för "han".

Biskopen försvarar sig på följande sätt:

– Det är ju så att Bibeln kallar Gud för han, på ganska många ställen, och jag har ju utgått från de grekiska och hebreiska grundtexterna. Sen har jag i möjligaste mån kallat Gud för Gud, som är okönat. Men på några ställen blev det faktiskt dålig svenska om jag inte hade kallat Gud för han eller honom, men det är på mycket få ställen, och det är av språkskäl. Men jag har undvikit att göra det i onödan. Jag har verkligen försökt jobba med det.

Illustratören Marcus-Gunnar Pettersson, som har ritat genus- och mångfaldsbilderna, utvecklar den kulturmarxistiska tanken bakom projektet.

– Vi har varit noga med att inte könsligt säga att Eva är det eller det. Adam och Eva är ju tillsammans liksom, vi likställer dem. Vi gör ju inte Eva till någon synderska utan det är ju faktiskt något som de gör tillsammans. Det är sådant som vi kan göra annorlunda i den här bibeln, säger Petterson.


Nyheter från förstasidan

Allt färre svenskar vågar gå ut på kvällen

Alarmerande siffrorna. Nu stannar var tredje ung kvinna inomhus av rädsla för våld.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Kulturnyheter

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler"

Stjärnan chockar på nytt.. Afrikansk kör sjunger om hur Ye "blev nazist" – och det hela avslutas med ett tal av Adolf Hitler.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker

Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.. "Högsta siffran sedan mätningarna startade i slutet på 1970-talet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0